Den otevřených tříd aneb výuka venku

23.05.2019 18:04

  Příroda má spoustu výhod: je otevřená 24 hodin, 7 dní v týdnu. Les, louka nebo park jsou těmi nejlépe vybavenými učebnami, jaké si můžeme představit. Je zde všechno, co můžeme potřebovat pro efektivní výuku bez ohledu na předmět. Příroda učí, okysličuje organizmus, aktivizuje, probouzí představivost, vzrušuje a udivuje. Proto jsme se rozhodli 17. 5. uskutečnit vzdělávání dětí v přírodě – „Den otevřených tříd“. Učitelky si pro děti připravily pestrý program, který dětem soužití s přírodou co nejvíce přiblížil. Děti poznávaly kouzla přírody a co vše se dá pod širým nebem zkoumat, tvořit a jak si hrát. Děti z třídy Zajíčků si vyzkoušely přecházení po padlém stromě, kde procvičovaly rovnováhu a odvahu. Vyráběly hudební nástroje z přírodního materiálu a současně se s nimi doprovázely při zpěvu dětských písniček. Relaxovaly při poslechu čtených pohádek a cestou zpět do MŠ pozorovaly okolí. Třída Myšek si vyzkoušela malování přírodninami, zasportovala si při překonávání přírodních překážek, obkreslovaly listy. Děti zakončily toto dopoledne hledáním přírodních pokladů. Krtečkové si vyzkoušeli, jak pavoučci pletou sítě, pozorovali drobný hmyz a vyhledávali je v přírodním slovníku. Malovali na kameny, nasávali sílu stromů obejmutím a zahráli si pohybové hry s padákem. Nejstarší děti z třídy Žabiček se vypravily na procházku do zahrádkářské kolonie pod Lovoš. Zde si děti také zasportovaly, skládaly mandaly z květů, klacíků a listí. Relaxovaly při pozorování oblohy. Skládaly obrázky z nasbíraných přírodnin. Děti z třídy Ježečků se přidaly k třídám, se kterými chodí na vycházku. Děti z třídy Soviček celé dopoledne prosportovaly. Zdokonalovaly se v běhu na ovále, závodily ve štafetách, hrály míčové hry. Vyzkoušely si také hod do výšky, do dálky. Děti, které tráví více času venku, jsou fyzicky aktivnější a méně u nich hrozí nadváha či obezita. Malé děti, které si hrají v přírodním prostředí, rychleji rozvíjejí hrubou motoriku. Pobyt v zeleni má celkový blahodárný účinek na lidské zdraví, zlepšuje fyzickou kondici a posiluje imunitní systém. Proto prosíme, podporujte tuto aktivitu. Pobavíte se vy i Vaše děti.         A.Durková

—————

Zpět