Připomněli jsme si staročeskou tradici

17.11.2013 18:25

    Týden před chystaným Svatomartinským posvícením zněly ve školce písničky To je zlaté posvícení nebo Tintěrovo jelito a všichni jsme se naučili tančit Mazurku. Chlapci vědí, jak vyzvat dívku k tanci a děvčata jak se mají na svého tanečníka usmívat. Ve třídách děti vyrobily papírové koláče, srdíčka, jitrnice a perníčky. Povyprávěli jsme si o tom, co je to Posvícení, proč a jak ho lidé dodnes slaví, připomněli jsme si příběh o Svatém Martinovi a pranostiky, které s ním souvisí.

    Den před oslavou děti ze třídy Lišek a Krtečků vyrobily velké množství tvarohových, jablečných a povidlových koláčků, které nám paní kuchařky dozlatova upekly. Vůně se linula po celé školce, nemohli jsme se dočkat, až je ochutnáme. Děti vyzdobily třídy, připravily si hudební nástroje, které ke každé venkovské kapele patřily včetně vozembouchů, nechyběly ani lidové kroje.

    Paní kuchařky nám k svačince připravily koblihy, k obědu jsme si pochutnali na pečené kachně s knedlíkem a červeným zelím, na stolech nechyběly na ochutnání jitrnice, voňavé koláče a perníčky. Dopoledne plné soutěží, tanečků, písniček, hádanek a dobré nálady se nám všem líbilo, děti se na závěr ještě vzájemně obdarovaly papírovými koláči či perníčky. Po opravdových dobrotách na slavnostně prostřených stolech se jen zaprášilo. Úsměvy dětí a radostná atmosféra byla odměnou pro nás p. učitelky.

                                                                                               M. Nováková

—————

Zpět